Kapat

Sosyal Medyanın Hayatımıza Etkileri

Alışkanlıkların değiştiği ve bilgi tüketicinin olunca hızla gerçekleşen günümüzde en çok merak edilen sorulardan biride sosyal medya nedir oluyor. Herkes kendine göre yorumladığı ve bir anlatım kattığı sosyal medya genel anlamda hayatımızı kolaylaştıran ve hızlandıran öğelerden oluşan bilgi ve içeriklerin olduğu bir platformdur diyebiliriz.

Sosyal Medya

En genel anlatımla yeni nesil yeni nesil web teknolojilerinin getirdiği kullanıcı kolaylıkları ve iletişim hızı ile yakalanan eş zamanlı bilgi paylaşımlarının takip edildiği bir dijital platformdur. Bir çok insan mobil ve online olarak dijital çağda paylaşım ve iletişim sınırı olmadan özgür ve özgün tartışmalar zemini oluşturan sosyal medya kişi ve birey iletişimlerinin yanında markalar ve kurumların konumlandırılması açısından da son derece önemlidir. Sağladığı etkileşimler açısından eğitim, araştırma ve bilgiler sağlama anlamında kapılarını sonuna kadar açıyor.

Transmedia dediğimiz dönüşüm tahmin edileceğinden çok daha hızlı olacağa benziyor. Bu dönüşüme ayak uydurmaya çalışan kurum ve kuruluşlar yakalamış oldukları ivme ile önümüzdeki 10 yılın yatırımını sağlamış oluyorlar. Tabi ki bu dönüşüm yerini yeni platformlara bırakana kadar. Sosyal platformlar diğer platformlara göre farklıdır. Gazete, TV veya diğer basılı mecralardan en büyük farkı eş zamanlı olarak bilgi paylaşımıdır. Çift yönlü olarak getirilen iletişimlerin yarattığı etkileşimlerden dolayı geleneksel medyanın çok daha ilerisindedir. Bu sebepten dolayı günümüzde birçok firma tarafınca tercih edilmektedir. Sosyal medya kullanıcı odaklı olup, her kullanıcıya söz hakkı verir. Doğru kullanıldığı zaman gücü ve etkisi tartışılamaz. Yeni bir oluşum olarak düşünüldüğünde sosyal medyanın toplum üzerinde etkileri çok fazla büyüktür.

Ülkeler arası kültür ve yaşantı şartlarına göre kullanım oranlarında da farklılıklar gözlemleniyor. Ülkemizde de sosyal medya kullanımları son zamanlarda oldukça yükseliyor. Son değerlere bakıldığında ülkemizde kullanım Avrupa kullanımı ile aynı sıra yer almaktadır. Sosyal medya’da bilgiler paylaşımı için hiç bir şekilde bütçe gerekmez ve çok kısa süre içinde geniş kitlelere ulaşır.  Sosyal medya için iletişimin gücü gibi bir benzetmede kullanabiliriz.

Sosyal medyanın toplum üzerinde en olumsuz etkilerinde biri kişiler arasında gerçek iletişimden sanal iletişime geçiş olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam