Kapat

Statik IP Nedir?

Statik IP ile ilgili bilmeniz gereken hususlar yazımızda!

IP adresi, bilgisayarınız ile dünyaya yani internete bağlanmanız için verilmiş numaradır. IP adresiniz ile internet erişimi yaptığınız gibi internetteki kimliğinizi de belirlemiş oluyorsunuz. Merkez tarafından verilen bu IP adresleri kendi gurupları arasında ayrılıyor. Genel olarak Çevirmeli Ağ, ISDN, ADSL bağlantılarında farklı adresler verilmektedir. Sizlerde kendinize uygun bağlantıyı seçebilirsiniz.

Statik IP adresi alınması durumunda yani bunu tercih ettiğiniz zaman yapılan her bağlantı için size farklı  adres tanımlanmaktadır. İnternet hattının bağlı olduğu bilgisayarınızda kullanabileceğiniz; Web, Alan adı, FTP, E-posta veya sunucularınız için statik IP almanız gerekiyor.

Verilen bu bağlantı adresi aracıyla internette kolaylıkla bilgi alışverişi yapabiliyorsunuz. Bilgisayarınızın IP bağlantı numarası ile istediğiniz web sitesine ve bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz. Ancak bilinmesi gereken nokta şudur. IP numaraları sınırsız değildir. Bir protokol çerçevesinde sınırlı sayıda IP numarası vardır. Örnek: internet bağlantınız kesildiği zaman sizin adresiniz başka bir kullanıcıya otomatik olarak verilebilir. Eğer IP numaranızın sabit olmasını, hiç değişmemesini isterseniz, sağlayıcınızdan bir Statik IP talebinde bulunabilirsiniz. İnternet ortamında kimliğinizi sağlıklı olarak saklamak veya saklamamak sizin elinizdedir.

Buna benzer Teknoloji konularını sitemizden takip edebilirsiniz.