Kapat

Suyu Tasaruflu Kullanmanın Yöntemleri

Su faturalarınızı nasıl azaltırsınız:Hem şuursuz kullanım aynı zamanda global ısınma sebebinden natürel su kaynaklarımız kurumaya başladı. Şuursuz biçimde su tüketimi hem bir cüzdanımızı aynı zamanda doğa koşullarını zor duruma sokmaktadır. Su tüketimi bilinçli biçimde inşa ederek çok yüksek iştirak eden su faturalarından kurtulabilirsiniz.

Suyu Tasaruflu Kullanmanın Yöntemleri

Su faturasının az gelmesi için öneriler:

Yeni bir eve geçiyor veya banyo, tuvaletlerde tadilat düşünüyorsanız mutlaka tasarruflu batarya ve klozetleri seçiniz. Fotoselli bataryalar su faturasında yaklaşık %80’e varan tasarruf sağlayabilirler.
Hortum ve armatürün arasına debi denen suyun akışını kontrol eden bir araç takınız. Bu biçimde tazyikli su akışını engelleyip gereksiz yere su kullanmayacaksınız. Su akışını kontrol etmek sizlere %20’lik bir tasarruf sağlayacaktır.
Tuvalette kullanmakta olduğunuz rezervuarınızın su akıtmadığını kontrol ediniz. Bir kaç damla su bile sizlere %20’den pek tasarruf sağlayabilir. Rezervuarın içerisine dolan su miktarını da azaltabilirsiniz. İçine gökyüzü dolu pet sise atarsanız daha az su ile dolacaktır. Bu biçimde daha az su kullanıp tasarruf edebilirsiniz.
Mümkünatınız var ise tuvaletteki pis su masrafı için yağmur suyu kullanın. Elbette ki bu yolu yapabilmek için bahçede yağmur suların toplanması için bölüm ve tesisat yapılması gerekir. Ülkemiz şartlarında apartman düzeni yoğunlukta olduğu için tüketimi çok zor olacaktır.
Beyaz eşyalarınızdan çamaşır makinesi ve bulaşık makinelerini kullanırken tam anlamıyla dolana kadar bekleyip o biçimde çalıştırın. Ayni miktarda su ile fazladan temizlik yapabilirsiniz.
Banyoda küveti doldurup sıcak suya uzanmak çok rahatlayıcı olacaktır. Bir o kadarda faturanıza tesir edecektir. Ortalama bir küveti yüklemek için 160 litre kadar su kullanılır. Bunun mahaline duş yapmanız sizlere ortalama 100 litre kadar sudan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.