Kapat

Tavşanlar Ne Yer ?

Tavşanlar Ne Yer ?Tavşan ne yer, tavşanların doğada olduğu gibi bir beslenme tarzı yaratılarak ev ortamında bakılmaları sağlanabilir. Ancak tavşanların kendilerine özgü yaşam şekillerinin korunarak, uygun besinlerle beslenmeleri sağlanmalıdır. Tavşanlar doğal yaşamlarının yaklaşık olarak 7 saat boyunca otlanarak geçirirler. Bu yüzden bakıldıkları ortamda her zaman taze ya da kuru otlara ulaşabilmelidirler. Aynı zamanda beslenme için yeteri kadar zamanları olmalıdır. Bu tarz bi beslenme şekillerinin olması tavşanların sağlıklı bir diş yapısına sahip olmasını sağlayan bir unsurdur. Diş yapılarının devamlı olarak uzama eğiliminde olması yüzünden, devamlı olarak otları ağızlarında çiğnemeyi tercih ederler. Sağlıkları bakımından lifli besinler tüketmeleri, sindirim sistemlerinin düzenli çalışmasını sağlar. Beslenmelerinde her zaman önlerinde taze su bulundurulması gerekir. Suyun deviremeyecekleri su kaplarında tutulması son derece önemlidir. Tavşanların beslenmesinde yapılacak değişikliklerde, bir alışma süresinin olması gerekmektedir. Yeni bir besine geçiş için tavşanların bu besine alışması sağlanmalıdır. Besin miktarı yavaş ölçülerde arttırılarak verilmelidir. Bu yapılmazsa, sindirim sorunlarının yaşanması kaçınılmazdır. Tavşanların ırkları ve yaşları dikkate alındığında, farklı besin miktarına ihtiyaç duyması normaldir. Ancak beslenme düzeninde yer alan gıdalar her tür tavşanda olması gerekir.

 

Tavşanların beslenme listesinde olması gereken besinler nelerdir?

  • Yeşillikler: Tavşan bakımında özen gösterilmesi gereken besinlerin arasında yeşillikler yer alır. Doğada bu yeşilliklere kolayca erişebilirler. Ancak evde bakılan tavşanların bu ihtiyacı mutlaka giderilmelidir. Tavşanları tam bir otobur olarak kabul etmelisiniz. Taze çimenler, havuç, turp, lahana, marul, dere otu, yeşil fasulye, karnabahar, enginar, salatalık, brüksel lahanası gibi çeşitli yeşillikler tavşanlara verilmelidir. Tavşanlara havuç verilme olayının da fazla abartılmaması gerekir. Tavşanlara verilecek yeşilliklerin miktarı doğru ayarlanmalı ve kuru ot takviyesi mutlaka yapılmalıdır. Aksi halde ishal olmalarına sebep olabilirsiniz.
  • Kuru ot, saman gibi kuru gıdalar: Tavşanlara yeşillik verirken yanında kuru ot, kuru ekmek, saman gibi kuru gıdalarda verilmelidir. Yeşillikle beslenen tavşanın ishal olmasını engellemek için kuru gıdalar aksatılmamalıdır. Bu besinler her zaman beslenme köşesinde bulundurulmalıdır. Yavru tavşanlara ise, mutlaka kuru gıda takviyesi yapılmalıdır. Çünkü yavru tavşanları sadece yeşillikle beslerseniz, ölümlerine bile sebep olabilirsiniz.
  • Hazır tavşan mamaları: Hazır olarak satılan tavşan mamaları da, tavşanların beslenmesine uygun şekilde hazırlanmaktadır. Bunların verilmesinde bir sakınca yoktur. Aksine daha dengeli beslenmelerine yardımcı olur.
  • Beslenmelerinde belli miktarda tuz verilmelidir: Tavşanlarda besin olarak tuza ihtiyaç duyarlar. Doğadaki tavşanlar hazır kayaçlardan bu ihtiyaçlarını giderirler. Bu nedenle evde bakılan tavşanların beslenme köşelerine bir miktar iyotlu tuz koyulmalıdır. Buradan istediği kadar tuzu almaları sağlanmalıdır. Eğer yediği gıdalardan tuz ihtiyacını karşılıyorlarsa, tuzu yemeyebilirler. Bu nedenle tavşanları tuz tüketmeleri için zorlamamalısınız.

Tavşanların tüketmesi sakıncalı olan besinler nelerdir?

Tavşanların besinlerinin arasında olmaması gereken gıdaların başında kaba yonca ve yonca çeşitleri gelir. Bu besinlerin içindeki kalsiyum ve protein oranını tavşanlar tolere edemezler. Bu nedenle zehirlenme etkileri gösterebilirler. Bu tür gıdaların arasında tahıl ve hububat çeşitleri, çikolata, ekmek, bisküvi, mısır, fındık, bezelye gibi besinler bulunmaktadır.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam