Kapat

Tetanoz Aşısı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aşı tartışmasında sıklıkla ortaya çıkan bir konu Tetanoz’dur. Görünüşe göre, kültürel olarak Tetanoz’tan korkmak için şartlanmış durumdayız. Birçok ebeveyn, çocuklarının aşıdan korunma konusundaki korkularını şöyle ifade ediyor: “Tetanoz ne işe yarar ki?”

Tetanoz Aşısı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bunu düşündüğünüzde, Tetanoz’u aşılamayı teşvik etmek için kullanmak büyük bir taktiktir. Herkes genelde Tetanoz’un bir yara tarafından ‘yakalandığını’ bilirsiniz. Ve bir çocuk kaç kez yaralanır, delinir, kesilir mi? Her çocuk bir şeye adım atmak ya da bir şeyle aksiyon halinde olmak zorundadır. Yani aşılama baskısı güçlü, değil mi?

Bütün bu sorunlarda olduğu gibi, gerçeklere inmek kafamızdaki sorunları uzaklaştıracaktır. Tetanoz’la birlikte, gerçekler çok acı veriyor.

Peki, Tetanoz nedir?

Tetanoz, bakteri aldığınız bir hastalığın adıdır. Clostridium tetani vücudunuza girer ve (yaşam döngüsü ile) gelişir. Vurgu, ‘gelişir’ olmalıdır çünkü Clostridium tetani, anaerobik bir ortam gerektirir. Ne anlama geliyor? Bakterinin hayatta kalması anlamına gelir, oksijensiz bir ortamda olmalıdır.

Bir başka deyişle, Tetanoz’la hasta olmak için, Clostridium tetani’yi vücudunuza sokmanız gerekir, tıpkı bir çivi üzerine adım atmanın meşhur örneği gibi. Öyleyse yaranın oksijenlenmediğinden (hava almadığından ve havaya maruz kalmadığından) emin olmalısınız ve bakterinin yaşam döngüsünü başlatmak için yeteri kadar çoğalmasını sağlamanız gerekir, çünkü öldüklerinde ortaya çıkan toksinler Tetanoz belirtilerine neden olur.

Özet: Tetanoz, anaerobik bir ortam yaratmaya yetecek kadar derin ve yeterince ihmal edilmesini gerektirir, böylece bakteriler gelişebilir, vücutta bir toksin yayabilir ve yayılabilir. Kuluçka dönemi 3-21 gündür, ortalama 8 gündür.

Peki, ‘oksijenlemek’ ne demektir?

Kanama anlamına geliyor. Akciğerlerden geçerek kan akıtılır ve daha sonra tüm dokularda oksijen vermek için vücuttan akar. Biz böyle yaşıyoruz. Biz oksijenli yaratıklarız. Yani bir çiviye basarsan ve kan akıtırsan Clostridium tetani vücuduna girmiş demektir. Başka bir deyişle, eğer Tetanoz yaşıyorsanız, normal olarak vücudunuzdan kan pompalamak ve yaranın bakımını yapmak imkânsızdır.

Ama gerçek şu ki, insanlar Tetanoz olaylarını bildiriyorlar. Bu neden? İki ana nedeni var:

Uygun olmayan yara bakımı. Bu özellikle dünya çapında görülür. Örneğin, bebek doğduktan sonra Afrika’da göbek kordonu kesildikten sonra göbek deliğine kiri toplarlar.

Diyabet veya diğer dolaşım bozuklukları. Diyabet, Tetanoz gelişiminde önemli bir faktördür, çünkü diyabetli olanların kan dolaşımının zayıf olması ve sağlıklı yara iyileşmesini önleyen artmış inflamasyona sahip olmaları daha olasıdır. Bunu yaşlı popülâsyonlardaki baskılanmış bağışıklık sistemlerinin komplikasyonlarıyla birleştirin ve çifte anamnez var. Bu, yaşlılarda kronik hastalıklar hakkında daha fazladır, çünkü vücudun, kılcal kısımları ayak ya da parmakla sarılı bir ponksiyonun oksijenleşmeyeceği noktaya kadar kırması yıllar alır.

“Bildirilen tetanoz, diyabetli kişilerde yaklaşık 3 kat daha yaygındır ve ölümler yaklaşık 4 kat daha yaygındır.”

Aşının çocuğumu korumasının bir yolu var mı?

Bu konudaki duygularınızı düşünün. Aldığınız mesajları düşünün. Tetanoz hakkında kültürümüzde anahtar nokta nedir? Seçim eksikliği. Bir şey “tek seçeneğiniz” olduğunda, birisinin size yalan söylediğine dair oldukça iyi bir işarettir. Anne ve babamın aşının, çocuklarını Tetanoz’tan korumak için SADECE seçeneği olduğunu hissetmek için konuştum. Bir hasta bakıcı size herhangi bir seçenek olmadığını söylerse, bu kırmızı bir bayraktır ve size bunu yaptığında bunun ne anlama geldiğini düşünmenizi öneririm.

Çocuğunuzu hemen koruyabilmenin yolları nelerdir?

Uygun yara bakımı. Bu kadar. Gülünç basit görünüyor değil mi? Yeterli kan akışını aramak, yarayı temizlemek, antiseptik uygulamak ve yarayı temiz tutmak Tetanoz dâhil HERHANGİ bir hastalığı önlemek için temel adımlardır.

Ama biliyorum ki aklınızın arkasında asılı bir soru var çünkü siz bir ebeveynsiniz. Ben de bir ebeveynim. Bu soruyu çok yakından biliyorum.

“Ama ya eğer?” ”

Eğer bir sebepten dolayı siz ve çocuğunuzun doktoru Tetanoz için bir risk değerlendirmesi yaparsanız, Tetanoz İmmünoglobulin ya da kısaca TiG denilen bir aşı dışı atış seçmeniz mümkün.

ÖNEMLİ: Tetanoz’dan şüpheleniyorsanız, çocuğunuzun TiG çekimini aldığından emin olun! Pek çok doktor ve hemşireler ne yazık ki vardır fakat bunu gözden kaçırabilirler. Bu konuda bilgilendirildi. Çocuğunuza bunun yerine aşı yapmak için baskı yaparlar. İmmünoglobülin isteseniz bile, bazı sağlık çalışanları bunun ne olduğunu bilmediklerini veya yanlış olduğunu düşündüklerini ve aşıyı istediğinizi düşündüklerini düşünmeyebilirler. Bazen tek bir ” Tetanoz ” aşısı olmanız gerektiğini iddia ederler ki bu doğru değildir.

Bu, tehlikeli bir durum yaratır çünkü çocuk, Tetanoz’a maruz kaldığında aşı yeterince erken yürürlüğe girmez ve aşı yeterince erken yürürlüğe girse bile, aşılar herkes için işe yaramaz. Doğru ilaç olduğundan emin olmak için immünoglobulin atımının ambalajını ve / veya ekini gördüğünüzden emin olun.

Ek olarak, daha küçük hastaneler ve özel tedavi merkezleri immünoglobülini depolayamayabilir, bu nedenle şehir etrafında araba kullanmadan önce çekime sahip olduklarından emin olmak için daha büyük hastaneleri / eczaneleri aramak daha etkili olabilir.

Alt çizgi?

Tetanozun sözleşmesi zor ve tedavisi kolay. Aşı gerekli değildir. Oldukça üzücü değil mi?

Burada bir başka ilgili efsaneyi çabucak çözmek istiyorum. Sıklıkla anne-babaları çocuklarını acil servise götürdüklerini, çünkü paslı bir çiviye bastığını ya da paslı bir metal parçasına elini kazdığını söylediğini duyuyorum. Doktorlar bu yanılgıyı da rahatlıkla kullanabilirler ve Tetanoz hakkında konuşurken ya da aşıyı geliştirirken “paslı” terimini kullanırlar. Hastalığın nasıl anlaşıldığını öğrendikten sonra, çelişkiyi görebiliyor musunuz? Pas, oksijenizasyonun görünür belirtisidir. Tetani bakterisi anaerobik bir ortam gerektirir. Ben kesinlikle kirlenme şansı yok demiyorum, ama sadece insanların bu konuyla ilgili bilim dışı kavramlara dayanarak korkmaya nasıl şartlandığını işaret ediyorum.

1998-2000 döneminde, yılda ortalama 43 tetanoz vakası rapor edildi; Ortalama yıllık insidans, 0.16 vaka / milyon nüfus idi. En yüksek ortalama yıllık tetanoz insidansı 60 yaşından büyükler (0.35 vaka / milyon nüfus), Hispanik etnik kökenliler (0.37 vaka / milyon kişi) ve diyabete sahip yaşlı erişkinler (0.70 vaka / milyon nüfus) arasındaydı. Olguların% 15’i enjeksiyon-uyuşturucu kullanıcısı arasındaydı. Olgu-ölüm oranı bilinen sonuçlara sahip 113 hastada %18; Ölümlerin %75’i 60 yaş üstü hastalar arasındaydı.

Diğer bir deyişle, 60 yaşın üzerindeki yaşlıların Tetanoz ile sözleşme yapmaları ve enfeksiyondan ölmeleri daha olasıdır. Bu raporda spekülasyona çok şey kalıyor… Örneğin bu yaşlı insanlar tedaviyi reddettiler mi? Kendi başlarına yaşadılar ve tıbbi yardım alamadılar mı? Yara neydi ve neden tedavi görmedi? Ve neden 1.000.000 için 0,16 oranında bir insidans oranına sahip bir şey için aşılamaya itiliyoruz?

Otomobil kazaları için ulusal ölüm oranının 100,000 başına 15.64 olduğunu bildiriliyor.

Amerika’da bir hastanede doğduğunda veya Tetanoz’la sözleşme yapmaktan çok, Tetanoz’tan ölmek yerine araba sürerken çocuğunuzun yaralanmaya daha yatkın olduğu görülüyor.

Toksitin etkinliği, bir aşı denemesinde ASLA ÇALIŞTIRILMAMIŞTIR. Koruyucu antitoksin düzeylerinden, tam bir tetanoz toksoid serisinin, klinik olarak %100’lük bir klinik etkinliğe sahip olduğu, son dozunun içinde olan tamamen immünize olmuş kişilerde meydana gelen tetanoz vakalarından anlaşılabilir. Son 10 yıl son derece nadirdir.

Yani Tetanoz aşılanmış nüfus nadir olduğundan, bu yüzden aşı hiç çalışmıyor olmasına rağmen işe yarıyor. Tabii ki, bu, aşılanmış nüfusun yanındaki aşı serbest nüfusunu koyana kadar iyi geliyor. Tetanoz nadirdir: dönem olarak. Yaptıkları tek şey, aşılar konusunda asılsız bir iddiada bulunma

“Tetanoz Aşısı Nedir ve Ne İşe Yarar?” üzerine 1 yorum

  1. Amine Yıldırım says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam