Kapat

TETRAZON (Barbus tetrazona) Hakkında Bilgi

Anavatanı Sumatra, Java ve Borneo olan bu tür genel olarak gümüşi bir renktedir. Çene, sırt ve karın yüzgeci kırmızıdır. Tetrazonlar “Barbus tetrazona” isimlerini sahip oldukları dikey 4 siyah banttan alırlar. Oldukça hareketli sürü balıklarıdır. Karma akvaryumlarda sayıları en az 5-6 tane olacak şekilde beslenebilirler. Sayıları daha az olduğu zaman diğer türlerle uğraşıp onlara sataşarak yaralanmalarına ve ölmelerine yol açabilirler. Ama sayıları 5-6 veya daha fazla olursa sürü halinde durup dinlenmeden dolaşmaları seyretmeye değer.

Hemen hemen her seviyede yüzer ve zemine düşmüş olan yemleri de bularak çöpçü görevini de görürler. Akvaryumları 24-26 0C ısı gerektirir. Erkekler ve dişiler birbirine çok benzediği için ayırt etmek oldukça zordur. Fakat dişilerin karın yüzgecinin daha kırmızı olması ile ayırt edilebilirler.

Barbus türlerinin genel karakteri olarak kuru yem ve yeşillikten pek hoşlanmazlar. Devamlı kuru yem ile beslemek renklerinin canlılığını yitirmesine ve sağlıklarının bozulmasına sebep olur. En az haftada 2-3 kez canlı yemle beslenmelidirler. Her türlü canlı yemi iştahla yerler.

Bu türün üretilmesi genel kanının aksine oldukça kolaydır ama biraz ilgi ister. Tetrazonlar “Barbus tetrazona”  Yumurta dökme mevsiminde (genellikle Mayıs ayında) 15 gün önceden dişi ve erken ayrı akvaryumlara alınırlar ve sadece canlı yem ile beslenirler. Yumurtlama zamanının geldiği dişinin karnının şişmesi ve erkeğin renklerinin göz alıcı bir şekilde parlaması ile anlaşılır. Çifti bu belirtiler gerçekleşince %50 kaynatılıp dinlendirilmiş %50 bekletilmiş su ile hazırlanan akvaryuma almak gerekir. Bu akvaryumun ısısı 27 0C olmalıdır. Zemini misket ya da iri çakıl taşları ile döşenmeli ve akvaryumun ortası yoğun bir şekilde bitkilendirilmelidir. Eğer bitkilendirme yapılamayacaksa iplerden yapılmış karmaşık bir yığın aynı işi görür.

TETRAZON ( Barbus tetrazona ) Üremesi

Üreme akvaryumuna alınan çift çiftleşme seramonilerine genellikle sabahın erken saatlerinde başlarlar. Ortalama 1 saat kadar akvaryumda bir o yana bir bu yana birbirlerini kovalayıp dururlar. 1 saat sonunda dişi akvaryumun ortasında zemine doğru iner ve erkeğin kendisini yakalamasına izin verir. Erkek burada dişiye çarparak her seferinde 3-5 tane olmak üzere yumurtaları döker ve hemen döller. Yumurtalar bitene kadar bu devam eder. Yumurtalar bittiği anda ebeveynler akvaryumdan hemen alınmalıdır, çünkü yumurtlama biter bitmez yumurtaları yemeye koyulurlar. Yumurtalardan 48 saat içinde çıkan yavrular bitkilere ve akvaryum camlarına asılı durumda akvaryuma alışmaya çalışırlar. Yavrular serbest yüzmeye başlayınca haşlanmış yumurta sarısı ile beslenebilirler.

“TETRAZON (Barbus tetrazona) Hakkında Bilgi” üzerine 1 yorum

  1. fuad ismayilzade says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam