Kapat

The Conqueror – Brenda Joyce

Bu kitap “BİR AVUÇ AŞK” kitabının olduğu serinin ilk kitabıdır.

Kitap cümlelere sığdıralamayacak kadar güzel açıkçası bayıldım. Tam bir orta çağ kitabı. Neden tam bir betimlemesini kullandım, çünkü içerisinde tecavüz mü ararsın, kırbaçlanmamı, aldatmamamı – her türlüsü – herşey vardı ama bunlar gözünüzü yıldırmasın yazar o kadar başarılı ki bu konular gözünüze inanın batmıyor bile. Ben ki tecavüz konusunda her zaman hassasımdır bu kitapta üstüne düşmedim bile. Ki erkek karakterimiz bir öküz orası kesin. Şehevani bir yaratık resmen. Uçkuru uğruna neler yapıyor neler. Azıcık hikayeye gireyim hikaye 1070lerde geçiyor.

Piç Willam yani Normandiyalı Dük William’ın İngiltereyi işgal ettiği zamanlar. Oğlumuzun ismi Rulfe. Kendisi Acımasız Rulfe olarak nam salmıştır. Kralın sağ kolu en güvendiği adamdır. Kendisine savaştaki başarısı karşılığı Aelfgar kalesini ve oranın leydisini veriyor. Derken oğlumuz evine doğru yola çıkıyor. Yolda bir isyancı kampını yok ediyor. Orda bir kız yoketmemesi için yalvarıyor. Ama bizimkisi dinlemez. Yakıp yıkıyorlar. Sonra kız ormana doğru gidiyor bizim elemanda peşinden. Kızı yakalayıp tecavüz etmeye çalışıyor tam edicekken askeri gelip kızın isyanın lideri olan kardeşlerin kız kardeşi olduğunu söylüyor. Adam onu bırakıyor.

Kız aslında isynacı liderlerin üvey kardeşi. Oğlan kızıda müstakbel nişanlısı Lady Alice sanıyor. Kızda tecavüzden kurtulmak adına sesini çıkarmıyor. Adamın lafları yetiyor zaten. Bide kızın gözünde bir problem var. Yorgun olduğunda sol gözü yanılmıyorsam kendi kendine tepki veriyor. Bu yüzden kıza herkes küçüklüğünden beri cadı diyor. Ama kızdan şu ana kadar korkmayan ve onu arzulayan tek kişi Rulfe. Kaleye gidipte yanındaki kızın gelini olmadığını öğrenince bizim elemanın asabı feci bozuluyor. Kızın peşinden çok gidiyor. Kızın kız kardeşi zaten bu kıza feci haset duymakta annesi onun annesi yüzünden babasının gözünden düşmüş diye.

Bide yaşı geçiyor evlenmesi lazım tek umudu Rolfe olmuş. Kardeşine peşini bırak yoksa kötü olur diyor. Halbuki Rolfe sürekli peşinde kızın. Bizim salak kızda Alice’ı kurtarma derdinde. O adamla evlenme vs kaçırım seni diyor salak işte nolcak. Bu haberleri Alicede büyük zevkle Rulfe’e yumurtluyor ki kız kardeşinden soğusun ama ne faide. Derken bir gün Rolfe şansa ormanda kızın birne sarıldığını görüyor kıskançlıktan saldırıyor geçiyor kızın sarıldığıda kaçak olan isyanın başındaki liderlerden biri çıkmasın. Adam hemen tutuklatılıyor. Derken Rulfe ve Alice evleniyorlar. Onların düğün yemeğinde bizim kız abisinin kaleden kaçmasına yardımcı oluyor. Rulfe affediyor onu ama!

Adam kızın ona ihanet ettiğine o kadar inanmak istemiyor ki kitapta insanın içi gidiyor o anlarda. Heleki bir yerde kız kırbaçlanmak zorunda kalıyor ihanetten. Adamın içi gidiyor o görüntüde. Kırbaçlanma bitr bitmez alıyor herkesin gözü önünde kızı kucağına yatağına taşıyor. Kötü rüya gördüğünde sakinleştiriyor filan çok duygusaldı oralar ya.

Mesela abileri kızın adamın yatağına, ondan bilgi sızdırılmak için gitmesini istiyorlar. Kız abilerine çok sağdık. Tam 3 kez kız ihanet ediyor Rulfe’e. İlkinde af ediliyor. İkinciside kırbaçlanıyor. Üçüncüsünde Rolfe onu krala veriyor. Kralda ömür boyu kilit altında tutulmasını söylüyor. Mesela ondan önce Rolfe kızın başını bir daha belaay sokucağını bildiğinde onu evlendiriyor en yakın adamıyla. Ama o kadar kıskanç ki düğün gecesi oranın lordu olarak gelini ilk onun alma hakkını talep ediyor!

Kıza işte orada düğün gecesinde tecavüz ediyor. Sonra olayın rengi değişiyor tabi. Zaten kızın evlendiği adamda kızdan tırsıyor cadı diye Salak işte. Kız Rolfe bundan uzak dursun diye mutlu evliliği varmış gibi davranıyor, kızı böyle mutlu görüpte ve hergece kocasıyla odasına gittiğini görünce hırsını kendi karısıyla yatarak çıkarıyor.

Ben bu kitabı size baştan sona istesemde anlatamam inanın o kadar olay oluyor o kadar entrika varki hepsi aklıma mümkün değil gelmez. Üstün körü anlattım o yüzden. Adam özetle bir öküz saf katıksız bir aptal ama sonradan dönüştüğü adam bambaşka biri. Tuhaf bir kitap özetle hop oturup hop kalktım kah ağladım kah güldüm