Kapat

Tırnak batması nedir ? tedavisi nasıl yapılır ?

Tırnak batması nedir ? tedavisi nasıl yapılır ?

Tırnak batması  daha çok erişkinlerde ortaya çıkan tırnağın kendisiyle onu korumakla görevli olan cildin arasındaki ilişkinin bozulmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Tırnağın yapısından kaynaklı bozuklukların tırnağın yanlış büyümesine yol açması ve yanlış büyüyen tırnağın deriye saplanarak o bölgede yarattığı enfeksiyon bu hastalığın şiddetli ağrılar yaşatmasına sebeb olmaktadır.

Tırnak batması neden olur ?

Genellikle ayakta geçirilmiş mantar hastalığından sonra kendini gösterir.Bunun dışında yanlış tırnak kesimi  ve yanlış ayakkabı kullanımı hastalığın ortaya çıkmasında belirgin sebeblerdendir.

Batma tedavisi nasıl yapılır ?

Tırnak batma  tedavisinde eğer mantar sebebiyle  batma yaşanmamış ise  tırnak yatağının kesilerek düzeltilmesi ve tırnağın uzama evresinde düzenli olarak olağan şeklini alması için düzeltilmelidir. Törpü , ayak makası tarzı araç gereçler kullanılabilir. Bu yöntemlere rağmen şekilsiz çıkan tırnak engellenemiyorsa.Doktorunuza başvurmanız en doğru karardır.

Mantar enfeksiyonu olan hastalar. Enfeksiyon geçmeden kesinlik ayaklarına karşı hiçbir eylemde bulunmamalılar.Enfeksiyonun giderilmesi için doktorunuza başvurunuz.

Buna benzer konulara Sağlık katagorimizden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam