Kapat

Tiroid Hastaları Nasıl Kilo Verir?

Trioid  hastalıkları, tiroid bezinden hormonlar fazla salgılanıyorsa yani hipertiroidizm var ise; metabolizma hızlı çalışır.Tam tersi tiroid bezi yetersiz çalışıyorsa; yani hipotiroidizm durumu var ise kilo artışı en sık görülen belirtidir. Özellikle  hipotiroidizm olan kişilerde az salgılanan hormonlardan kaynaklı metabolizma hızı bir hayli yavaşlar ve hem bedenen hareket eksikliğine hem de sindirim sitemi üzerinde ciddi yavaşlamalara sebep verebilir. Hipotiroidizm  olan kişilerde hastaya göre değişkenlik gösteren tedavi yöntemleri ve diyet  uygulanır. İlaç tedavisi sırasında bile yavaşlamış metabolizma  hızından kaynaklı aşırı kiloyu vermek için mutlaka bir uzman eşliğinde düzenlenmiş diyet listesi uygulanırken mutlaka tedaviyi desteklemek için günlük yürüyüşler yapılmalıdır. Yapılan yürüyüşler ve uygulanan diyet sonucunda istenilen kilolar verilebilir. Tüm bunların yanında Hipotiroidizm hastalarının diyetlerini uygularken dikkat etmesi gereken bazı maddeler;

 

-Günlük alınan kalori miktarının  kısıtlanması gerekir.

– Tiroidi yavaşlatan çiğ goitrogen gıdaların aşırı tüketilmesinden kaçınılmalıdır( Lahana, bürksel lahanası, soya gibi )

– Gluten içeriği yüksek gıdaların az tercih edildiği bir beslenme programı tercih edilmelidir.

– Tiroid hastalarında omega 3 ün iyileştirici özelliği göz önünde bulunarak en  az haftada iki kere balık tüketilmelidir.

– Bu hastalığa sahip kişilerin kişilerin gıda alerji ve gıda intöleransı testi yaptırmaları faydalı olacaktır. Beslenme alışkanlığında yapılacak bir diğer değişiklik ise yemek saatleridir ,genelde öğünler arası açlık diyetinin uygulanması kilo vermeye yardımcı olacaktır.

– İyot bakımından yetersiz beslenmenin kişilerde tiroid hastalığının görülme olasılığı daha fazla olduğundan iyotlu tuz tüketimine dikkat edilmesi gerekir. İyotlu tuz tercihlerimiz de ambalajların koyu renkli olması ve tuzun yemeklere piştikten sonra eklenmesi içeriğindeki iyot kaybını önlemek için çok önemlidir.

-Tiroid hastalarında omega 3 ün iyileştirici özelliği göz önünde bulunarak en  az haftada iki kere balık tüketilmelidir.

– Her hastalıkta olduğu gibi tiroid hastalarının da stresten uzak kalması çok önemlidir. Bu yüzden açık havada yapılacak yürüyüşler hem kilo vermek için hem de  stresten kurtulmak için iyi bir tercih olacaktır.

Buna benzer birbirinden ilginç sağlık konularına sitemizden ulaşabilirsiniz.

“Tiroid Hastaları Nasıl Kilo Verir?” üzerine 2 yorum

  1. project42 says:
  2. Rizedio says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam