Kapat

Torrent nedir?

Dijital korsanlık son yıllarda giderek gündem konusu olurken, pek çoğumuz hâlâ hangi tip paylaşımların yasal olup olmadığını da bilmiyor. Bu yazıda Torrent kavramı üzerinde duracağız.

Torrent nedir?

Torrent, büyük dosyaları internet üzerinde paylaşabilmek için 2001 yılında geliştirilmiş bir protokol. Üstelik dosya paylaşımı için oldukça verimli bir yöntem, sebebi de;

Bir müzik sitesinden, 5-6 dakikalık bir ses dosyası indirdiğinizi düşünün. Bu boyutta, birkaç MB’lık dosyayı indirmek sadece dakikalarınızı alacaktır. Fakat ya HD film gibi, devasa boyuttaki bir dosyayı indirmeye çalışırsanız? Üstelik aynı anda aynı dosyaya binlerce kişi ulaşmaya çalışıyorsa? Böyle büyük bir dosyayı binlerce kişinin indirmeye çalışması kısa sürede web sunucusunun çökmesine yol açacaktır. İşte Torrent protokolü de burada devreye giriyor.

Sitelerden indirdiğiniz dosyalar, tek bir kaynağa sahiptir. Yani ne zaman dosya indirmeye kalkarsanız kalkın, hep aynı kaynaktan transfer yaparsınız. Bir zamanlar sistem böyle işliyordu fakat günümüzde internet bu kadar yaygınken, sitelerin doğrudan indirme sunması kolay olmuyor. Fakat BitTorrent ile birisi bir dosyayı indirdiğinde, bu dosyanın yeni kaynağı oluyor. Yani 50 kişi indirirse, bu sefer 50 kaynak oluşuyor ve başkaları da onlar üzerinden indiriyor.

Böylece Torrent ile herkesin dosyaları başkasıyla paylaşma imkanı doğuyor. Bu son derece verimli bir paylaşım ağı oluştururken, dedicated bir sunucu da gerektirmiyor. Bu ağ tipine de peer-to-peer network, kısaca P2P deniyor.

Neden Torrenti tartışılıyor?

Torrent geniş dosyaları merkezi sistem olmaksızın paylaşıma sunduğundan beri, telif hakkı olan müzik ve film gibi içerikler de ücretsiz indiriliyor. Bu müzik ve film, hatta oyun endüstrisi için ciddi bir problem. Çünkü insanlar bir müzik albümü satın alıp onu bilgisayarına kaydediyor, ardından sadece arkadaşlarıyla değil belki de milyonlarca kişiyle ücretsiz paylaşıyor.

Peki müzik, film ve oyun endüstrisi bunla savaşmak için ne yapıyor? Torrent sitelerini arıyorlar, telif hakkı olan içerikleri bulup indiriyorlar. Ardından o anda indirme yapan tüm kullanıcıların listesini, IP adreslerini ve ülkesini görebiliyorlar. Bu kanıtla internet servis sağlayıcı firmanıza başvurup kanıtları sunuyorlar. İlk defa suç işleyenler sadece bir uyarı yazısı alıyor fakat devam edildiği takdirde sorun mahkemeye taşınabiliyor. Fakat işin açıkçası, bu hukuki durum Türkiye gibi ülkelerde pek işlemiyor. Büyük şirketler benzer yaptırımları sadece ABD ve Avrupa ülkelerinde uyguluyor.

Torrent kesinlikle harika bir sistem fakat şunu bilin ki, telif hakkı olan içerikleri indirmek de kesinlikle yasadışı. Hatta bu yüzden de son dönemlerde Piratebay, KickAssTorrent, ExtraTorrent ve daha pek çok büyük Torrent sitesi kapatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam