Kapat

Uçuk Nedir? Bulaşıcı mıdır? Tip 2 ( genital ) Herpes

En çok 20-30 yaşları arasında görülmektedir. Genital herpesde perioral herpes gibi temasla bulaşmaktadır. Virüs ile bulaşmış kişilerde genital alanda yine kızarıklık, kaşıntı, kabarcıklar ve ağrı ile kendini gösteren genital herpes bazı kişilerde ise bu semptomların hiç birini göstermeyebilir. Hatta bu hastalığı geçirmiş ya da virüsü hala vücutlarında taşıyan insanların yarısından fazlası bu durumun farkında değildir. Bu hastalıkta tedavi edilebileceği gibi tekrarlama olasılığı yüksektir.


Virüs genital bölgede çok şiddetli kaşıntılara neden olur. Bu kaşıntılar genelde genital mantar enfeksiyonuyla karıştırılır ve kişi gereksiz ilaç kürleri kullanmak zorunda kalır. Kaba etlerde, kasık bölgelerinde, penis ve dış genital bölgelerdeki uçuk benzeri kabarcıklı, kaşıntılı, ağrılı, iltihaplı lezyonlarda akla ilk gelmesi gereken genital uçuktur. Kaşıntı sonrası ise genital bölgede döküntülü ve ağrılı bir lezyon ortaya çıkar. Genital bölge uçuklarında da yine ateş, baş ağrısı, halsizlik, bitkinlik gibi bulgular görülebilir.
Virüs bir kez vücuda girdikten sonra ömür boyu sinir hücrelerinin misafiridir. Vücut direncinin düştüğü bağışıklık sistemi zayıfladığında kendini gösterir ve kaybolur. Bu kendini göstermeler ilk enfeksiyon kadar şiddetli olmaz.
Bu virüsten korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirin. Stres, alkol, sigara gibi vücut direncinizi düşürecek zararlı alışkanlıklardan uzak durun. Dengeli beslenin ve spor yapın. Uyku düzeni, dengeli beslenme de önemli bir faktördür.
Bilinmesi gereken en önemli şey ise; uçuğun bazı kişilerde, bazı dönemlerde ölüme neden olabileceğidir. Örneğin hamilelik sırasında geçirilen bir genital herpesin doğum şeklinizi belirleyebileceğini unutmayın. Bu nedenle gebelik döneminde bu bilgiyi doktorunuzla paylaşmanız çok önemlidir. Çünkü hamilelik sırasında ilk kez geçirilen herpesin bebeğinize geçme olasılığı çok çok yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam