Kapat

Ulema Nedir Kime Denir?

Ulema Nedir, İslâm ülkelerinde Kuran ve hadisleri açıklayıp yorumlayan din bilginlerine verilen isimdir. Sözlük anlamı bilgili kişi olarak kullanılır. İslâmiyetin doğuşundan sonra ilk olarak Araplar arasında, zamanla diğer ülkelerde de kullanılan bir terim halini almıştır.

İslâmiyetle birlikte Kuran ve dinî bilgiler üstünde çalışma yapanlar büyük önem kazandılar. Bu tip insanlara Osmanlı döneminde saraylarda yer verildi. Medreseler açılmaya başlandı. Bu din bilginleri daha sonraki yüzyıllarda gelişerek ayrı bir sınıf niteliği kazandılar. Osmanlılarda da 14. yüzyıldan başlayarak medreselerde görevli din bilginlerine ulema dendi.

Devletin şeyhülislâm, müftü, kadı gibi görevlileri de ulema sınıfı içinde sayıldı. Ulema sınıfı Osmanlı Devleti’nde her geçen gün en önemli zümrelerden biri hâline geldi. Bu gelişme 17. yüzyıla kadar sürdü. Ulema sınıfından olan birinin yeni doğmuş çocuğuna da “beşik uleması” denilerek bu san, soydan soya geçen bir niteliğe büründürüldü; ayrı bir imtiyazlı zümre yaratıldı. 18. yüzyıldan itibaren ulema sınıfı bütün yeniliklere düşman, tutucu bir sınıf hâline geldi. Bu tavrını 20. yüzyıla kadar sürdürdü. Cumhuriyet ile birlikte ulema sınıfı da ortadan kalkmıştır.

Ulema

1. anlamı ulema.

Ulema

bilginler. sarıklı din bilginleri.

Ulema

Ulema İngilizce anlamı ve tanımı

Ulema anlamları

  1. (noun) A college or body composed of the hierarchy (the imams, muftis, and cadis). That of Turkey alone now has political power; its head is the sheik ul Islam.
  2. (noun) A college or corporation in Turkey composed of the hierarchy, namely, the imams, or ministers of religion, the muftis, or doctors of law, and the cadis, or administrators of justice.

Ulema Nedir:

Kelime: ule·ma
Variant(s): or ula·ma /"ü-l&-'mä/
İşlev: noun
Kökeni: Arabic, Turkish, & Persian; Turkish & Persian ‘ulemA, from Arabic ‘ulamA
1 plural in construction : the body of mullahs
2 : MULLAH

Ulema

Almanca Ulema kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. ulema, mullah, teacher or learned man of the sacred Islamic law, Muslim scholar interpreter of the doctrines of Islam

Ulema

İtalyanca Ulema kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. ulema, mullah, teacher or learned man of the sacred Islamic law, Muslim scholar interpreter of the doctrines of Islam

Ulema

Türkçe Ulema kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Ulema] n. ulema, mullah, teacher or learned man of the sacred Islamic law, Muslim scholar interpreter of the doctrines of Islam

Ulema

Türkçe Ulema kelimesinin Almanca karşılığı.
die Verschleifung

Buna benzer konular Tarih bölümümüzden ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam