Kapat

Understeer ve Oversteer Nedir? Nasıl Önlenir?

Merhaba otomobil sevenler bu yazımızda sizlere “Understeer ve Oversteer Nedir?”  konusunda bilgilendirmeye çalışacağız. Biliyoruzki Otomobiller fizik kuralları ile yürüyen makinelerdir. Atalet kuvveti, merkezkaç kuvveti, sürtünme kuvveti, aerodinami ve birçok fizik kuralı komplike bir şekilde göz önünde bulundurulmalı.

Her otomobilin bir limiti vardır, motor sporları fizik kurallarını sonuna kadar kullanma yani otomobilleri limitlerinde kullanma üzerine oluşturulmuş bir spor dalıdır. Otomobillerle kalmayıp tüm motorlu taşıtları limitlerde kullanma sporudur.

Otomobillerde bu belirlenen limitlerin dışına çıktığınızda otomobiliniz kayacaktır. Ama nasıl kayacaktır ? Bu kayma tarzlarına nasıl müdahale etmelisiniz ? Kabaca örneklendireceğiz.

En bilinen kayma şekli “Understeer”  yani “Önden Kayma”. Kaza videolarını izlediğinizde sürücünün direksiyonu çevirdiği halde otomobilin düz gittiği, yönlenmediği görülür.  Standart yol otomobiller kafadan kayacak şekilde dizayn edilir. Eğer limitin çok üzerine çıkmadıysanız, ayağınızı gazdan çekmek ve tutunmayı sağlamak için direksiyonu bir miktar dışarı doğru çevirip tekrar viraj yönüne doğru gerektiği kadar çevirerek kafadan kaymaktan kurtulabilirsiniz. En yanlış hareket ise otomobiliniz dönmedikçe direksiyonu daha fazla çevirmeye devam etmek işin içinden daha çıkılmaz bi hale sokacaktır. Otomobilinizin yerle tek teması lastiklerdir. Eğer fizik kurallarını aştıysanız direksiyonda kim olursa olsun işin içinden çıkamayacaktır. Her otomobilin bir limiti vardır.

“Oversteer” yani “Arkadan Kayma” bu kayma tarzı bilinçli yapıldığında ve sürdürüldüğünde drift olur. Standart yol otomobilleri ani ağırlık transferleri sırasında arkadan kopabilmektedir. “Scandinavian Flick” denilen rallilerde arkadan kaymayı başlatmak için kullanılan sağa sola yapılan sert hamleleri istem dışı trafikte de yapabilirsiniz. Ani bir durumda. Önünüzde beklenmedik bir fren yada bir hayvan çıkması gibi durumlarda engelden kaçma sırasında otomobiliniz arkadan kopabilir. Kayma yönüne direksiyonu çevirmek eğer otomobiliniz önden çeker ise gaza basmak aynı zamanda soğukkanlı davranmak sizi kurtaracaktır. Frene basmak işi daha da batıracaktır. Understeer ve Oversteer durumlarında frene basmak kaza yapmayı kabullenmekle eşdeğerdir.  Otomobiliniz arkadan çeker ise arkadan kopma durumlarında gazı tamamen bırakmak yapabiliyorsanız %5 kadar bastığınız konuma getirmek kontrayı kolaylaştırır.

“Understeer ve Oversteer Nedir? Nasıl Önlenir?” üzerine 3 yorum

  1. FriedeKind says:
  2. busraasevinc says:
  3. Åžule says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam