Kapat

Uyarı: Wi-Fi modeminizi kullanmıyorken kapatın veya …

Son günlerde, esas olarak kullanıcıların ağ cihazlarının (yönlendiriciler ve modemler) ele geçirilmesi ve Wi-Fi ağlarının istenmeyen şekilde yeniden adlandırılması nedeniyle, ülkedeki Wi-Fi güvenliğiyle ilgili olayların sayısında keskin bir artış olduğu belirtildi.

Yapılan soruşturmada, saldırıların ana sebebinin ağ cihazlarının güvenliğine yönelik basit güvenlik düzenlemelerinin olmamasından kaynaklandığı görüldü. Böylelikle cihazlar için standart ve zayıf şifreler (admin, şifre, 12345 vb.), Ağ adlarında tanımlayıcı bilgiler (ad, soyad, telefon numarası, adres vb.) Kullanılmış olup, herhangi bir yazılım güncellemesi yapılmamıştır.

Bildiğimiz gibi evdeki tüm cihazlar (telefon, bilgisayar, akıllı cihazlar vb.) Bir yönlendirici cihaz üzerinden internete bağlanmaktadır. Bir yönlendirici doğru yapılandırılmadığında, önemli güvenlik ayarları yapılmadığında ve zayıf ve standart parolalar kullanıldığında, kötü niyetli kişiler tarafından kolayca ele geçirilebilirler.

Bir yönlendiriciye virüs bulaştığında, kötü niyetli kullanıcılar trafiği izleyerek kişisel bilgileri yakalayabilir, yönlendiriciyi devre dışı bırakabilir ve ağlarındaki diğer cihazlara saldırabilir. Bu nedenle yönlendiricinin güvenliği, bilgisayarın güvenliği kadar önemlidir.

modem güvenliği için yapmamız gerekenler.

Elektronik Güvenlik Hizmeti vatandaşlara aşağıdaki ayarları vakit kaybetmeden yapmalarını tavsiye ediyor:

Aşağıdaki ayarları yapmak için, bilgisayarınız yönlendiriciye bağlandığında, bir web tarayıcısına yönlendiricinin IP adresini (genellikle yönlendiricinin arkasında gösterilir) girerek kontrol paneline girmelisiniz. Sizden bir kullanıcı adı ve şifre istenecektir. Bu bilgiler, yönlendiricinin kullanım talimatlarından veya İnternette üretici ve model arayarak elde edilebilir.

– Öncelikle, varsayılan yönlendiricinin varsayılan kullanıcı adını ve şifresini değiştirin. Bu parolalar, modele ve üreticiye bağlı olarak İnternet’ten kolayca elde edilebilir. Bu nedenle, yönlendiriciniz için uzun ve karmaşık bir şifre seçin (büyük ve küçük harflerin, sayıların ve simgelerin birleşiminden oluşan 10-12 karakter uzunluğunda) ve başkalarıyla paylaşmayın.

– Yönlendirici yazılımını düzenli olarak güncelleyin. En son nesil yönlendiricilerde yazılım otomatik olarak güncellenir, eski cihazlar için güncelleme zaman zaman manuel olarak yapılmalıdır. Güncellemeyi kabul etmeyen cihazlar değiştirilmelidir.

– “Uzaktan yönetim” işlevini devre dışı bırakın ve yönlendirici ayarlarını yapmak için yönlendiricinize fiziksel olarak bağlanmak için bir kablo kullanın.

– Wi-Fi ağınızı en son şifreleme standartlarını (WPA2 veya WPA3) kullanarak şifreleyin. WPA2 mevcut değilse, yönlendiricinin değiştirilmesi gerekir. Wi-Fi için bir şifre seçerken, kişisel bilgileriniz olan ardışık sayıları ve düğmeleri kullanmayın. Büyük ve küçük harfler, sayılar ve sembollerin birleşiminden oluşan 10-12 karakter uzunluğunda karmaşık bir parola seçilmelidir.

– Wi-Fi ağ adı (yani SSID) herhangi bir tanımlayıcı bilgi (ad, adres, telefon numarası, fiziksel adres vb.) İçermemelidir. Her yönlendiricinin kendi güvenlik açıkları olduğu ve bilgisayar korsanları tarafından bilindiği göz önüne alındığında, standart ağ adları kullanılmamalıdır.

– Yönlendirici ve modemdeki güvenlik duvarını etkinleştirmeniz, UPnP ve WPS işlevlerini kapatmanız önerilir.

– Wi-Fi ağ şifresi yabancılarla paylaşılmamalı ve düzenli olarak güncellenmelidir.

– “Misafir ağı” işlevinin kullanılması önerilir. Bu, ağınızı bölümlere ayırmanıza ve ziyaretçilerin ağın yalnızca bir bölümüne erişmesine izin verir.

Elektronik Güvenlik Hizmeti, vatandaşları ağ cihazlarının tehlikeleri konusunda uyardı

Tüm kullanıcılardan bu sorunu ciddiye almaları ve ayarları bir an önce yapmaları istenir. Herhangi bir sorun yaşarsanız, yönlendiriciyi yapılandıran İnternet servis sağlayıcılarına başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam