Kapat

Verimli Çalışmak ve Zaman Yönetimi.

Verimli Çalışmak ve Zaman Yönetimi. Bir çoğumuz işimizde gereğinden fazla çalışarak, emek harcayarak istediğimiz sonuçlara ulaşamıyoruz. Bunun en önemli sebepleri zamanı iyi ayarlayamamak ve çalışma tekniklerimizden kaynaklanmaktadır.

Verimli çalışmak ve zaman yönetimi konusunda güzel bir söz. “Yapabileceğimiz şeyleri yapmaya başlasak, bizi hayretler içinde bırakacak sonuçlar alırız. Thomas EDİSON”

Edison’un sözündeki gibi bir işe başlamak işi başarmanın önemli bir kısmını halletmiş olduğumuzu gösterir. Bir işe başlamamızdaki en önemli faktörün de zamanımızı iyi bir şekilde yönetmemiz olduğu açıktır. Zaman yönetimi, işlerimizi olabilecek en iyi şekilde planlamak ve en kısa sürede en yüksek verimi almak anlamına gelir. Çünkü zaman hayatımızda telafisi olmayan ve geri döndürülemeyecek tek şeydir. Bu nedenle zaman yönetimi çok önemlidir.

Bir kaç maddeyi iş hayatınıza uygulayın ve sonuçları görün:

  1. Çalışma saatinizi gün içerisinde çok uzun tutmayın. Akşam iş sonrası kendinize vakit ayırın ve ertesi güne çalışmaya hazır gidin.
  2. Sabah geç kalkmayın ve kalktıktan sonra en az 10 dakika yürüyüş yapın, bu şekilde daha dinç bir şekilde işe başlamış olursunuz.
  3. Gün içerisinde hangi işlere bakacağınızı planlayın ve sıraya koyun. Tercihen kolay işte zor işe doğru devam edin böylece nekadar çok iş bitirirseniz kendinizi o kadar motive etmiş olursunuz.
  4. Aynı anda iki işe birden bakmayın. İki işe aynı anda bakmak sizi hem yavaşlatır hem de hata oranınızı yükseltir. Sadece odağınız bir iş üzerinde olsun.
  5. İş sırasında odaklanmanızı engelleyecek gürültülü müzik dinlemeyin.
  6. Telefonunuzu sessize alarak kenara koyun ve işinizi bitirene kadar  bakmayın.
  7. Zaman zaman 5-10 dakikalık molalar vererek bilgisayar başında kalkın.
  8. Fazla mükkemmelliyetçi olmayın. Bu sonuca uzaklaştıracak ve işi uzatacaktır. Ayrıntılarda kaybolmadan, istenen standartlarda işinizi tamamlayın.

Her zaman aklınızda bulunsun; “Ne çok, ne de az; sadece olması gerektiği kadar zamana ihtiyacınız var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam