Kapat

Veysel Karani Kimdir?

Soyu Yemen kabilelerinden olan Muradoğullarından gelen Hz. Veysel Karani, Yemen’in Karen köyünde doğdu. Doğum yılı tam olarak bilinmemekle beraber 555- 560 yılları arsında doğduğu tahmin edilmektedir. Asıl ismi Üveys Bin Amir El Karenî olan Hz. Veysel Karani ’nin babası Amir, Hz. Veysel Karani 4 yaşında iken öldü.

 

Veysel Karani Kimdir Annesi ile tek başına kalan Hz. Veysel Karani herhangi bir tahsil görmedi. Çocukluk yıllarında dahi tek tanrıya inanan Hz. Veysel Karani ’ye kimse inanmadı ve çevresindekiler onunla alay etti. Büyüdüğünde annesine bakmak için bir iş arayan Hz Veysel Karani, insanlardan kendini soyutlayabileceği bir iş olan deve çobanlığına başladı. Çobanlık döneminde ağır işler yaptığı halde kimseden para istemez, yalnızca verenden para alır, fakirlerden hiç para almazdı. Yardımsever bir yapıya sahip olan Hz. Veysel Karani, durmadan ibadet eder, yalan söylemez ve herkese yardım ederdi.

Hz Muhammed’den önce de tek tanrıya inanan Hz. Veysel Karani, Allah’ın son Peygamberi Hz. Muhammed’in insanları Müslümanlığa davet ettiğini öğrenince kimsenin etkisi altında kalmadan Müslüman oldu. İslam’a ve Hz. Muhammed’e gönülden bağlandı. Hz Muhammed’i görmeyi çok istemiş olsa da annesi hem yaşlı hem de kör olduğu için izin vermedi. Öldüğü güne kadar annesinin her dediğini yerine getirdi. Hz. Veysel Karani 40 yaşına geldikten sonra annesinden yalnızca Medine’ye kadar gidip Peygamber’imizi bulamazsa beklemeden dönmek şartı ile izin alabildi.

veysel_karani_turbesiZorlu bir yolculuktan sonra Medine’ye ulaşan Hz. Veysel Karani, maalesef o sıralarda Tebük seferine gitmiş olan Hz. Muhammed’i bulamadı ve annesine verdiği sözü tutabilmek için beklemeden geri döndü. Hz Muhammed’i Sağlığında göremediği için sahabi olamayan Hz. Veysel Karani ‘ye, vefatından sonra vasiyeti üzerine Hz. Ali, Hz Ömer tarafından Peygamberimizin hırkası verildi. Hz. Veysel Karani ile alay eden halk hırkanın verilmesi ve Peygamber‘imizin onunla ilgili övgü dolu sözlerinin duyulmasından sonra ona hürmet etmeye başlar.

 

veysel-karaniAnnesinin vefatından sonra Hz. Veysel Karani Kûye’ye gider. Orada da halktan uzak ibadetlerine devam eden Hz Veysel Karani, Hz. Ali’nin halifeliği zamanında iki Müslüman gurup arasında çıkan Sıffin savaşında, Hz. Ali tarafında savaşa katılmayı kabul eder. Sıffin Savaşı’nda 657 yılında şehit olur.

Savaş şehitlerinin büyük bölümü savaşın olduğu yerde toprağa verilir. Hz. Veysel Karani için tabut yaptırılarak nakledilmek istenir. Mübarek naaşı için 3 kabile aralarında kavga ederler. Hz. Alinin çözüm bulmaya çalışması da işe yaramaz. Sabah kalktıklarında Hz. Veysel Karani’nin naaşı her üç tabutta da görülür. Halefiler birbirinden habersiz, naaşın kendilerinde olduğunu düşünerek yola çıkarlar. Böylece bir anlaşmazlık ve savaş ihtimali önlenmiş olur.

hırka-i-şerifHz. Veysel Karani‘nin defni yalnızca rivayetlere dayalıdır. Nereye ve nasıl defnedildiği ile ilgili kesin bir bilgi yoktur. Kendisine Peygamberimiz tarafından gönderilmiş olan Hırka-i Şerif, şimdi İstanbul Fatih’teki Hırka-i Şerif Camii’nde bulunmaktadır ve soyundan gelenlerin himayesindedir.