Kapat

Virüslerden korunmak için ipucları

Internetin yaygınlaşmasıyla beraber virüs v.b. kötü niyetli yazılımların ve saldırıların ardı arkası kesilmiyor ve gün geçtikçe daha da tehlikeli olmaya başlıyorlar. Ancak bu saldırılardan kendimizi korumak ve saldırılara karşı hazırlıklı olmak siz kullanıcılar için gözden kaçırmamanız gereken 10 ipucunu sıraladık:

1.Mutlaka bilgisayarınıza antivirüs programı kurun ve mümkünse ücretli sürümlerden edinmeye bakın. Ve antivirüs yazılımınızı sık sık güncelleyin. Aylık olarakta sistem taraması yapın.

2.Mümkünse bir güvenlik duvarı kullanın. Bu konuda ücretsiz sürümler baya iyiler. Yine bu programı da sık sık güncelleyin.

3.Mutlaka birden fazla anti-ajan yazılımı yükleyin ve sık sık güncelleyip aylık sistem taraması yapın.

4.Internetten indirdiğiniz veya arkadaşınızdan aldığınız programı kurmadan, resmi açmadan, dosyayı açmadan önce mutlaka virus taraması yapın ve ona gore açın.

5.Mümkünse web tabanlı posta servislerini kullanın.Çünkü bunların kendilerine özel antivirüs yazılımları var ve siz mesaja bakmadan evvel taramadan geçiriyorlar ve böylece mesajda virüs riski düşüyor.Ayrıca saçma mesajları da filtreleyebiliyorlar.

6.Tarayıcı olarak Firefox, Internet Explorer veya Opera gibi güncel tarayıcıları kullanın.

7.Banka v.b. parasal işlemlerinizi mümkünse şubeden yapmaya özen gösterin ancak yapmanız gerekirse güvenliğinden emin olduğunuz bilgisayarları kullanın ve şifrelerinizi girerken ekran klavyesini kullanın.

8.Internetteki herşeye inanmayın. Birçok bilgi kaynağından kesinleşene kadar hiçbir yazılımı kurmayın veya istenenleri yapmayın

9.Alışverişlerinizde mümkünse 3D  security kullanarak ödemenizi yapın.

10.Alışverişlerinizi münkünse limitlendirilmiş sanal kredikartlarıyla yapın. Bu şekilde hesabınızı ve kartlarınızı maksimum güvenlikte saklıyabilirsiniz.

“Virüslerden korunmak için ipucları” üzerine 3 yorum

  1. Furkan Pusunç says:
  2. BeyruX Oyunda says:
  3. ducaS61 says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam