Kapat

Wassily Kandinsk Kimdir?

Wassily Kandinsk Kimdir, hayatı

Wassily Kandinsk 1866 senesinde Moskova’da doğdu. Varlıklı ailesinin olanaklarıyla daha çocukken pekçok şehri gezdi. 1886’da Moskova Üniversitesi’nde hukuk ve iktisat öğrenimine başladı.1893 senesinde doktoroya denk bir akademik unvan kazandı.

1896’da Estonya’daki Dorpat Üniversitesi’nden gelen profesörlük teklifini geriye çevirdi ve 30 yaşında kendisini resme vermeye karar verdi.

Kandinsky’ye soyut ressam niteliğini kazandıran ilk eseri 1910 tarihli “İlk Soyut Suluboya”ydı.1911’de Marc’la beraber Blaue Reiter akımını kurdu. 1912’de basılan “Sanatta Ruh” adlı kitabında sanatçı, kendisinin iç dünyasındaki lirik abstraksiyon özgürlüğünden söz etmekte.

1928’de Alman uyruğuna geçti ancak Bauhaus’un kapanması üzerine 1933’de Fransa’ya göç etti.

1939 senesinde da Fransız uyruğuna geçti ve 13 Aralık 1944 günü yaşamını kaybedene kadar Paris’in Neuilly_sur_Seine’de yaşadı.

Wassily Kandinsk Eserleri
İlk Soyut Suluboya, Mavi Dağ, Çan Kuleli Manzara, Siyah Kemer ile Siyah Çizgiler, Beyaz Çizgiler, Mavi Daire Dilimi, Başat Mor, Başat Eğri, On Beş, Ilımlılık, Hareketler, Bölünme Birlik, Daire ve Kare, Beyaz Dengeli Hareket.

 

 

 

 

 

 

 

“Wassily Kandinsk Kimdir?” üzerine 1 yorum

  1. stokw says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam