Kapat

Yabancı Dilinizi Geliştirmenin Yolları

  • Öğrendiğiniz kelimeleri yazarak tekrar edin: Günlük tutmak bunun için güzel bir yöntem. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri pekiştirmek için sürekli yazılar yazın.Böylece pekiştirmiş olursunuz.
  • Sesli olarak okuyun: Zaman zaman paragraflar, metinler okumayı ihmal etmeyin. Böylece kelimeleri nasıl telafuz edeceğinizi kavrarsınız. Konuşurken zorluk çekmezsiniz.
  • Mobil Uygulama İndirin: Gerek android gerekse ios platformları için uygulamalar mevcut. Örneğin; Duolingo, Busuu, Memrise, Babbel, Voscreen, Lingualeo…,
  • Altyazılı ve altyazısız yabancı film izleyin: Filmleri önce altyazılı daha sonra altyazısız bir şekilde izlemek bana çok fayda sağlıyor. Bu yöntemin sizler içinde faydalı olacağını düşünüyorum.
  • Önce çok kullanılan kelimeleri öğrenin: Özellikle Japonlar bu konuda çok iyidirler. Çok iyi İngilizce bilmemelerine rağmen yabancı Ülkelerde rahatlıkla iletişim kurabiliyorlar. Bunun sebebi ise en çok ihtiyaç duyulan kelimeleri bilmelerinden kaynaklanıyor.
  • Bir tarafı Türkçe; diğer tarafı İngilizce dergi ve kitapları okuyun: Rail life, Skylife gibi bir sayfası Türkçe diğer sayfası İngilizce olan çok dilli dergileri okumak çok yararlı oluyor.
  • Yurtdışı programlarına katılın: İmkanınız varsa Yurtdışına çıkmaya çalışın. Daha fazla pratik yapma ve o Ülkenin dilini konuşma zorunluluğunuzdan dolayı Yabancı dil öğrenme eşiğiniz hızlı bir şekilde düşüyor. Bu sebeple Yurtdışında yaşamak aslında yabancı dil öğrenmek için en hızlı yöntem. Tabi bunlarda imkan meselesi. Herkesin bu konuda imkanı olamayabiliyor. İmkanınız varsa mutlaka yurtdışında uzun süreli zaman geçirin. Bunlar için birçok program mevcut. Gönüllülük faaliyetleri, erasmus+, interrail gibi programları inceleyin.
  • Yabancılarla Pratik Yapın: Mutlaka yabancı bir arkadaşınız olsun ve sürekli olarak chat yapın. Bu da yine İngilizcenizi geliştirebileceğiniz başka bir yöntem. Zorunlu olarak yabancı dille sohbet edeceğiniz için yine katkısı büyük oluyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam