Kapat

Yakıt Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler

Ülkemizde her geçen gün benzin fiyatlarının yükselmesi ve ekonomideki durgunluk insanları yakıt tasarrufu yapmaya yöneltmektedir. Dizel benzinlerin diğer 95 ve 97 oktan benzine göre ucuz olması otomobil  seçimlerinde dizel araçları daha çekici yapmaktadır. Normal FSI araçlarında motor yakıtlarını sıralı otogaz sistemlerine çevirmeleri son zamanlarda dahada artmakta. Otogaz sisteminin araca zarar verebileceğini düşünenler hala 95 ve 97 oktan benzin kullanmakta.

Otomobilinizde ufak önlemler alarak kullanmış olduğunuz ortalama yakıt miktarını düşürebilirsiniz. Yaz aylarında araçların yakıt tüketimi artmakta ve bunun başlıca sebebi de sıcaklardır. Güneşin ışınlarının direk maruz kaldığı yerlerde otomobilinizi uzun süre tutmamalıyız. Aracı çalıştırmadan önce 5-10 dakika aracın içindeki sıcak havayı sirkülasyonla dışarı atmalıyız. Aracın içindeki sıcak havayı dışarı atmak klima çalışmasında daha fazla verim almanıza ve daha kolay ısıyı değiştirdiği için yakıt tasarrufu etmenizi sağlar.

Aracın benzin deposunu maddi durumumuz el verdikçe dolu tutmalıyız çünkü dolu olan depodaki benzinin uçma ihtimali çok daha düşüktür.

Otomobilmizi kullanırken yavaş yavaş hızlanıp ve yine aynı şekilde yavaş yavaş  durdurmalıyız. Motora aşırı yüklenme benzin tüketimini arttırır. Ayrıca araç en çok yakıtı ilk çalıştığı zaman ve ilk harekete geçtiğinde tüketir.

Arabayla sürat yaparken mümkün mertebe 120 km’nin  üstüne zorunlu kalmadığımız sürece çıkmamalıyız. Çünkü 120 km’den sonra otomobil  normal benzin tüketiminden %10 daha fazla yakıt tüketir.

Otomobilin net ağırlığından 50kg. üzerindeki olan yükler, %7 ekstra yakıt harcamasına neden olur. Bu nedenle araçta bulunan gereksiz eşyaları boşaltmalıyız. Aracın periyodik bakımlarını eksiksiz bir şekilde yaptırmalıyız. Bununla beraber yaklaşık %5 yakıt tasarrufu sağlamış oluruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam