Kapat

Yavaşlayan bilgisayarlar nasıl hızlandırılır?

Günümüzde eski sistemlere sahip olan yavaş bilgisayar kullanıcıları son derece yüksek seviyelerde. Eski yapıya, donanıma sahip olan sistemler sürekli olarak yeni sistemlere kıyasla, yeni uygulamalara, yazılımlara çeşitli playerlere ve oyunlara ayak uyduramayacakları nedeniyle çeşitli problemler getirebilmekteler. Bu sebeple de bu sistemlere uygulanması gereken birçok işlem olabilmektedir.

Eğer uygulanırsa çok daha fazla verim alınabilir. Eski sistem kullanıcıları yine genel anlamda bilgisayarlarından tam anlamıyla verim alamıyor oldukları için, kasadan gelen yüksek gürültü problemleri, aşırı kasma problemleri ve bazı donanımsal sürücülerin problemler çıkarmaları, virüslerin bulaşması gibi birçok sorunlar yaşayabiliyorlar. Bu sorunların aralarında da yine daha çok genel olarak birbirlerinden farklı problemler de ekleyebiliriz ancak temel problemler, kullanıcıların sık olarak yaşamakta olduğu sorunlar bunlardır.

Çözümleri Her Zaman Var

Eski tip sistemlerde sürekli olarak çeşitli sıkıntıları yaşamaktaysanız bu problemlerin her daim çözümleri olduğunu bilin. Eski yapıya sahip sistemler diye tabir edip hiçbir çözümlerinin olmadığını düşünmeniz yanlış bir düşüncedir.

Eski sistem bilgisayarınız var ise bu bilgisayar da sürekli olarak çeşitli dosyalar, fotoğraflar, veriler oluşturup silmemelisiniz. Sürekli olarak çeşitli programlar kurarak kaldırma işlemleri yapmamalısınız. Çünkü hard disk içinden sildiğiniz her veri aslında silinmiyor aksine sıkıştırılarak bir köşeye atılıyor. Her sildiğiniz veri de sıkıştırıldığı içine en sonunda bu veriler üst üste biniyorlar ve çeşitli kasmalara, sıkıştırmalara sebebiyet veriyorlar.

Yine eski sisteme sahip olduğunuz için yeni sistemler için tasarlanmış olan anti virüs programlarını tercih etmemenizde önemlidir. Virüslerden korunmak için anti virüs programı tercih etmek yerine onlardan manual anlamda nasıl korunacağınızı bilin yeter.

Temizlik Yazılımları Kullanabilirsiniz

Bu bilgisayarlarda sürekli olarak çeşitli işlemler yapacağınız, sosyal medya hesaplarınızda takılıp film ve videolar izleyeceğiniz için bu yaptığınız işlemlerde önbellek dediğimiz bellek yerine kayıt edilmektedir. Çeşitli kalıntılar bırakıyorlar. Bu kalıntılar da zamanla birikerek çeşitli kasmalara sebebiyet verirler.

Bu yüzden Ccleaner gibi çeşitli temizlik programlarına yönelmeniz ve bunları ayda 1 veya haftada 1 kez gibi belirli periyotlar halinde kullanmanız oldukça önem arz etmektedir.

Sağlıcakla Kalın.

“Yavaşlayan bilgisayarlar nasıl hızlandırılır?” üzerine 1 yorum

  1. kaliteliicerik says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam