Kapat

Yavaşlayan Telefon Tablet Nasıl Hızlandırılır?

Telefon Tablet Nasıl Hızlandırılır? Android işletim sistemi yüklü telefon ve tabletlerin belli bir süre geçtikten sonra ilk kullanıma başlanıldıkları zaman ki gibi hızlı olmadığı hepimizin malumudur.

Android telefonlara yüklenen uygulamalar belli bir zaman geçtikten telefonun yavaş çalışmasına neden oluyor mu?

Telefona yüklenen uygulamalar, widget’lar ve kurulan bir sürü oyun ve programdan sonra Android’li telefonunuz yavaşladı mı?

Yavaşlayan telefonu nasıl hızlandırabilirsiniz?

Birkaç yıl önce alınan bir telefon olsun isterse yeni model bir telefon olsun herkes elinde kullandığı telefonun daha hızlı olmasını istemektedir. Bunun için ise farklı farklı bir çok yöntem denemektedir. Androidli cihazı nasıl hızlandıracağız?

Cep telefonunu hızlandırmak için yapılması gerekenler;

 • Giriş ekranınızı temizleyin

Canlı duvar kağıtları ve widget’lar telefonun hafızasından daima kullandığı için özellikle RAM miktarı düşük olan işlemcisi yavaş olan cihazlarda yavaşlığa neden olur. RAM’i yoğun kullanan programlar başta olmak üzere programdan giriş ekranına dönüldüğünde beyaz bir ekran sizi karşılayacaktır.  Ekranda olan simgelerin ve widget’ların ekrana geri yüklenmesi birkaç saniye alacağı için sizin boş bir ekran karşılamaktadır.   Bu ve buna benzer beklemeleri engellemek için giriş ekranınızı temiz tutunuz.

 

 • Farklı bir launcher yükleyin

Telefonunuzun üretici tarafından telefona yüklenen ve varsayılan olarak ayarlanmış launcher’ı değiştirebilirsiniz. Her firma ürettiği cihazın özelliklerini ön plana çıkaracak şekilde başlatıcılar (launcher) ile piyasaya sürmektedir. Varsayılan launcher’da öncelik cihazın özelliklerinin ön plana çıkarılması olduğu için hız ikinci önem arz edebilir. O nedenle daha hızlı bir launcher ile cihazınız daha hızlı olacaktır. Play store’da cihazınıza uygun launcher(başlatıcı) mutlaka vardır. Onlardan birisini indirip kurabilirsiniz. Nova launcher bunlardan birisi olabilir. Nova launcher hız konusunda sizin istediğiniz sınıra çıkacaktır. Android’de launcher, ana ekran ve menünün bulunduğu alanı kapsayan bir temadır.

 

 • Web tarayıcınızı değiştirin

Android yüklü cihazlarda varsayılan web tarayıcısı olarak siz değiştirmemişseniz Chrome’dur. Chrome ise cihazınızın imkanlarını sonuna kadar kullanan bir uygulamadır. Böyle olunca Chrome çalışırken cihazınız diğer uygulamalar için gerekli performansı gösteremeyecektir.  Bu durumun üstesinden gelmek için farklı bir web tarayıcısına geçmelisiniz.  Hızlı ve hafif web tarayıcıları seçmeniz gerekecektir. Google play store’da bir çok web tarayıcı mevcuttur.  Puffin ve Opera gibi tarayıcılar işinizi görecektir.

 

 • Kötü uygulamaları silin

Her firma ve site Android için uygulama yazmaktadır ya da yazdırmaktadır. Uygulamaları da sonuçta insanlar yazıyorlar. Onlarda da bir sürü programlama hataları olabiliyor. O nedenle optimize edilmemiş uygulamaların çalıştırılması telefonları ve tabletleri yavaşlatacaktır. Telefonunuzu yavaşlatan ve anormal davranmasına neden olan uygulamaları telefondan kaldırın. Optimize edilmemiş uygulama örneklerine Facebook’un resmi uygulaması örnek olarak verilebilir. Uygulamayı kapattığınızda telefonun %15 daha hızlı olduğu tespit edilmiştir. O nedenle optimize edilmemiş uygulama yerine google play store’dan optimizasyonu  tam yapılmış uygulamaları indirmeniz gerekiyor.

 

 • Antivirüsü kaldırın

Her işletim sisteminde olduğu Android işletim sisteminde de virüsler bulaşmaktadır. Virüslerden kurtulmanın yegane çözümü ise antivüris uygulamalarıdır. Antivirüs uygulamaları sizi kötü niyetli ve size zarar verecek uygulamalardan sizleri korumaktadır. Eğer cihazınız çok yavaşlıyor ise ve sadece Google Play Store, Amazon Appstore gibi resmi kaynaklardan uygulama yüklüyorsanız antivirüs uygulamasını kaldırabilirsiniz.   Bu sayılan yerlerde paylaşılan uygulamalar virüs taramasından geçirildiği için zararlı yazılım olma ihtimali çok az olacaktır.

 

 • Otomatik eşitlemeyi kapatın

Cihazınıza daima güncelleme gelmesi cihazı belli oranda yavaşlatacaktır. Özellikle sosyal medya uygulamalarının gönderdiği iletiler, haberler, hava durumu gibi güncelleme bilgileri her zaman veri alıp verecektir. O nedenle bu uygulamaların güncelleme için kullandıkları eşitleme özelliğini pasif yapmanız cihazınızın hızlanmasına neden olacaktır. Uygulamaların eşitleme ayarlarını kontrol ederek eşitleme sıklığını makul seviyeye getirebilirsiniz.  Her uygulama için farklı olan eşitleme sıklığını uzatabilirsiniz. Ya da eşitleme ayarını tamamen kapatıp kendiniz lazım olduğunda eşitleme ve güncelleme yaparsınız.

 • Yeniden başlatın

Telefonlar ve tabletler açık kaldıkları süre boyunca çalıştırılan programların verilirini belli oranda saklarlar haliyle buda cihazlarda kaynak azalmasına neden olur. Bunun önüne geçmek için telefon ve tabletlerin belli zaman dilimlerinde kapatılıp açılması cihazların belli oranda hızlanmasına neden olacaktır. Kapatıp açma işini birkaç güne bir ya da cihaz yavaşladığında yapmanız halinde cihazlar hafıza olarak sıfırlanacağı için yeni açılınca daha hızlı olacaktır. ,

 • Fabrika ayarlarını yükleyin

Telefon Tablet Nasıl Hızlandırılır? Bu adımı uygulamadan önce cihazı yedeklemeyi unutmayınız. Yukarıda sunulan 7 tane işlemde cihazınızın hızlanmasına yardımcı olamadı ise bir son bir çözüm daha kaldı. Cihazı fabrika ayarlarına geri döndürmek belki cihazın hızlanmasına yarayacaktır.  Android’li cihazların fabrika ayarlarına sıfırlamadan önce verilerin alınması başka bir alana SD kart yada depolama alanına alınması gerekebilir. Çünkü cihaz fabrika ayarlarına geri döndürüldüğünde içindeki bütün bilgiler silinecektir. Sizin şahsi dosya ve verilerinizde silinecektir. Rehberinizde sıfırlanacaktır.

Buna benzer Cep Telefonunda oluşabilecek sorunların çözümünü sitemizden takip edebilirsiniz.

“Yavaşlayan Telefon Tablet Nasıl Hızlandırılır?” üzerine 5 yorum

 1. Yunus emre Yeşil says:
 2. azize akyel says:
 3. Yusuf Koç says:
 4. berkayturkmen03 says:
 5. Ebrar says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam