Kapat

Yavru Civcivde Cinsiyet Nasıl Anlaşılır.

Civcivin dişi mi erkek mi yani tavuk veya horoz olduğunu nasıl anlarız diye çok soruluyor. Bence önemli değil çünkü birkaç hafta içinde anlaşılır. Hem önemli olan sağlıklı olmasıdır ama buna önem verilmez, civcivlerin tavuk olacakları kıymet taşır. Civcivlerinin cinsiyetini tayin etmek için birkaç metot vardır. Bazılarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Civcivlerin Tüylerinden anlamak
Tüylere göre cinsiyet tayini genelde hibrit türlerde oluyor. Kanatlarda esas tüylerin çıkmasına bakılır: Yeni çıkmakta olan iğne gibi uzantılar dişilerde daha uzundur.

Bazı türlerde daha yumurtadan çıktığı ilk gün tüy renginden cinsiyet belli oluyor ama sadece bazı türlerdedir. Çoğunluk türlerde değildir. Birkaç hibrit türde ve birkaç orijinal türde görülen bir şey.

Kıçından anlamak
Kıça göre cinsiyet tayininde ise civciv kakasını yaparken kontrol edilir. Eğer o esnada içerden sivilce gibi küçük bir kabartı görünüyorsa o civciv erkek demektir. Dişilerde söz konusu kabarcık çok minik olur. Erkeklerdeki kadar olanları nadir görülür.
(Neden kakasını yaparken görülüyor, çünkü civcivin gerisi dışkıyı atmak için dışa uzanır ve hafifçe açılır. Başka türlü bunu sağlamak mümkün değildir sanıyorum.)

Aslında civcivlerin dişi mi erkek mi olduğunu dış görünüm itibarıyla belli eden 15 kadar alamet vardır. Civciv kıçının dış görünümünden cinsiyetini anlamakta en çok Japonlar uzmanlaşmıştır.

Başka bir yol da şudur
3 – 4 günlük iken kanat uçlarına bakarsınız: Tek boğumlu ve uzun olan erkek, 2 ve üç boğumlu olan dişidir.

“Yavru Civcivde Cinsiyet Nasıl Anlaşılır.” üzerine 1 yorum

  1. necmicolak says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam