Kapat

Yaz Alerjileri

Bahar aylarında başlayan alerjik reaksiyonlar, havaların ısınmasıyla birlikte çocukları daha da çok etkisi altına alıyor. İşte yazın karşılaşılan alerjik reaksiyonlar, bunların nedenleri ve korunma yöntemleri…

Yaz aylarıyla birlikte alerjik hastalıklarda artış görülüyor. Özellikle astımlılar ve bünyesi alerjenlere karşı zayıf olanlar etkileniyor. Amerikan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Elif Altuğ Kolsuk, konuyla ilgili Bebek dergisine konuştu. Astımlı hastalara yüzmeyi tavsiye eden Kolsuk, “Ancak açık havuz veya denizi tercih etmeliler. Çünkü kapalı alanlardaki yüzme havuzlarının temizliğinde kullanılan kimyasal maddeler duyarlı astımlılarda solunum zorluğu doğurabilir” diye uyarıyor. İşte yaz aylarında ortaya çıkan alerjiler ve nedenleri…

POLENLER
Polen veya daha çok bilinen ismiyle çiçek tozları, üreme amacıyla rüzgar veya böceklerle diğer bitkilere taşınır. Alerjik hastalıklar açısından asıl önem taşıyan polenler, 20-60 mikron büyüklüğünde olan ve rüzgar ile çok uzak yerlere ulaşabilen tipleridir. Polenler kapı ve pencerelerden evin içine de girebilir. Astımdan daha çok alerjik rinit yakınmalarını şiddetlendirir. Yüksek binalarla çevrili oturum alanlarında deniz kenarına göre daha yoğun bulunurlar. Bu yüzden şehir içi yaşamı polene maruz kalma açısından daha risklidir. Bu dönemde ev kapı ve pencerelerin kapalı tutulması, ev ve arabada polen filtresi bulundurulması, polenlerin yoğun olduğu sabahın erken saatlerinde dışarı çıkılmaması tavsiye ediliyor.

KURDEŞEN

Kurdeşen olarak da bilinen ürtiker, deride hafif kabarık, pembe-kırmızı renkte ve genellikle kaşıntılı lezyonlardır. Vücudun herhangi bir yerinde tek tek veya birleşmiş olarak oluşabilir. Her yaş grubunda görülebilir. Hastaların kendilerinde veya aile öykülerinde alerji varlığı saptanır. Pek çok nedene bağlı gelişebilen ürtiker yaz aylarında sıklıkla güneş alerjisi olarak karşımıza çıkar. Bu durum güneş ışınlarına maruz kalınınca gelişir. Önce kaşıntı, ardından kızarıklık ve deride kabarma gözlenir. Tedavisinde güneşten sakınmak çok önemlidir.

ATOPİK DERMATİT
Atopik dermatit alerji öyküsü olduğu bilinen kişilerde kronik ve yinelenen bir durumdur. Genellikle çocuk yaşlarda sık görülür ve temel özelliği gün içinde başlayıp gece şiddetlenen kaşıntı bulgusudur. Güneşten koruyucu ürünlerde fazla katkı maddesi olması, deniz veya havuz suyunun soğukluğu da tetikleyebilir. Terlemeyi önlemek, uzun kollu, açık renk giysileri tercih etmek korunmak açısından önemlidir.

KÜF MANTARLARI
Küf mantarı sıcak ve nemli ortamlarda üreyen bir türdür. Genel olarak yaz ve sonbahar dönemlerinde üremesi artar. Nemli, havalanmayan ve karanlık odalarda sık gözlenir. Pencere kenarları, duş ve musluk yakınlarında daha çok üreyebilir. Nemli ortamlardan ve çok ağaçlıklı alanlardan uzak durulmalı, ahır, kümes gibi havasız ortamlara girilmemeli ve ev yakınındaki işlevsiz su kanalları kaldırılmalıdır.

ARI SOKMASI
Yaban arıları veya bal arılarının sokması sonucu o alanda ağrı, kızarıklık ve şişme gibi kendiliğinden gerileyen lokal bir reaksiyon gelişebildiği gibi, anaflaksi denilen ve sokulan kişinin ölümüne yol açabilen bir reaksiyon da doğabilir. Arı soktuğunda deriye takılı kalan iğnenin ezilmeden özenle çıkarılması, sokulan bölgenin bol su ve sabunla yıkanması, sulandırılmış amonyak ile dezenfekte edilmesi gerekir. Arıların bulunabileceği yerlerde uzun kollu bluz ve pantolon giymeyi tercih edin, parlak ve canlı renkte giysilerden kaçının, açıkta yemek yemeyin.

Sponsor Reklam