Kapat

Yaz Lastiği Neden Kullanılmalı

Kış bitti, hatta yaza giriyoruz ama halen yaz lastiği takmadan kış lastikleri ile yollarda gezenler var, bu doğru bir hareket mi, tabi ki doğru değil. Kullanmış olduğunuz otomobillerin motordan, şanzımanda ve bilimum yan aksesuardan en önemlisi şüphesiz lastiklerdir, desek, şaşırtıcı olmaz sanırım. Nasıl olur arabayı götüren motordur, lastik dediğiniz nedir ki ? Soruları aklınızdan geçebilir elbet, ama kullandığınız araçlar motorsuz gidebilir ama lastiksiz asla gidemez. Misal motorunuz çalışmadığı için ittirmek zorunda kalıyorsunuz gitmiyor mu, aracı vurdurarak çalıştırdığınız da yine lastikler.

Yaz lastiği konusunda en çok sorulan soru

En çok sorulan sorulardan birisi ise aracıma kış lastiği aldım ama yazın da kullanabilir miyim sorusunun cevabı ise; elbetteki olmaz, adı üzerinde olduğu gibi kış lastiği. Kesinlikle aracınıza 4 adet yaz lastiği almanız gerekiyor. Eğer aracınızda halen kış lastikleri ile dolaşıyorsanız bir an önce bir servise gidip 4 tane yeni yaz lastiği alın ve mutlaka değiştirin. En sıklıkla yapılan hatalardan birisi ise, bazı otomobil kullanıcıları yeni araba aldığı zaman üzerindeki lastik neyse onunla bütün yıl boyunca ne yazık ki devam edebiliyor. Lastiğin yazlık veya kışlık olduğuna bakmadan lastik eskiyinceye dek aynı lastiği kullanıyorlar. Halbuki bilinçli bir şekilde mevsimine göre doğru lastik tercihi yaparsak hem hayati açıdan hem de ekonomik yönden daha konforlu bir sürüş gerçekleştirebilirsiniz.

Örneğin kış lastikleri silika esaslı malzemeden üretildiği için daha yumuşak ve dolayısıyla hava ısısı -40 dereceye inse bile lastik sertleşmiyor. Ama yaz lastikleri 7 derecenin altına düştüğünde sertleşmeye başlıyor ve yol tutuş kabiliyetini kaybediyor. Bir diğer önemli fark ise kış lastiklerinin özel tasarlanmış profil tasarımına sahip olması. İşte bu nedenden ötürü kış lastiklerini yazın kullanmak bir çok nedenden ötürü doğru değil. En önemlisi de kış lastiğinin yapısından dolayı yazın fren yapılırsa otomobil yaz lastiğinden daha geç durur.

Bu şu anlama geliyor, daha uzun fren mesafe aralığı. Diğer yandan yazın kış lastikleriyle mesafe almak arabanın daha fazla yakıt tüketmesi demektir. Daha da önemlisi kış lastiği yaz lastiğine göre daha pahalı bir lastiktir. Arabanızda kış lastiği varsa 4 tane yaz lastiğini ekstra masraf olarak görmemeniz gerekir, aksine alacağınız yaz lastikleri tasarruf anlamına gelir. İklim şartlarına göre kullanmış olduğunuz lastikler kesinlikle daha uzun ömürlü olacaktır, artı olarak güvenlik ve yakıt tasarrufu da cabası. Bu arada lastiklerinizi karanlık, serin ve kuru bir yerde ya lastik poşetine geçirerek ya da uygun bir ambalaj ile muhafaza etmeniz önemlidir.

Yaz lastiği ne zaman tercih edilmeli

Bu anlamda doğru lastik tercihi yapmadan önce Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği Genel Sekreteri Bahadır Ünsal’ın sözlerine dikkat kesilmek gerek; ‘‘Hava sıcaklığının +7 derecenin üstüne çıkmasıyla birlikte; yasal sürenin de sona ereceği 1 Nisan tarihi itibarıyla yaz lastiklerine geçiş zamanıdır. Araçlardan kış lastiklerinin çıkarılıp uygun ve önerilen koşullarda saklanması; yerine yaz lastiklerinin takılması gerekir’’ uyarısını dikkate almak gerekiyor.

Lastiğin üzerindeki diş derinliği oldukça önemli, özellikle kış ayına geçerken kullandığınız kış lastiği taktığınız zaman yaz lastikleri aklımızın bir köşesinde uçup kalabiliyor. Bu anlamda yaz lastiğine özellikle geçerken diş derinliğini kesinlikle kontrol etmeniz bu anlamda önemlidir. Lastik derneğinin açıklamasına göre yaz lastiğinizin diş derinliği 1.6mm’den daha düşük olmaması gerekmektedir. Eğer lastiğiniz 1.6mm’den derinliği az ise lastiklerin yol tutuşu, fren aralığı mesafesi, yakıt tüketimi tasaruffu gibi başlıklarda size memnuniyetsizlik olarak dönecektir. Ve yasalara gereği bu tip lastiklerin kullanılmasına salık verilmediği gibi yenisiyle değiştirilmesini söylemektedir.

Yaz lastikleriniz de düzensiz belli belirsiz aşınmalara dikkat; Yaz lastiklerinizin diş, topuk, yanak ve sırt kontrollerini özellikle yaptırmanız kesinlikle hayati anlamda önem arz ediyor. Kullanmış olduğunuz lastiğinizin herhangi bir noktasında görülen düzensiz aşınma, delinme, yıpranma ve yırtılma benzeri gibi özürler tamirhane ustaları veya uzmanları tarafından öncelik olarak incelenmeli ve alınacak karara göre uygulama yapılıp değiştirilmelidir.

“Yaz Lastiği Neden Kullanılmalı” üzerine 1 yorum

  1. dünyalı biri says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam