Kapat

Yontma Taş Devri (Paleolitik)

Yontma Taş Devri (Paleolitik)

Yontma taş devri insanlık tarihinin en uzun tarihlerinden birisidir. Havanın çok soğuk olduğu, etrafları buzullarla çevrili olduğu bu dönemde vahşi hayvanların bulunması sebebi ile insanlar korunmak amaçlı toplu halde mağaralarda yaşamışlardır. İnsanlar vahşi hayvanlardan korunmaları için taştan mızraklar, kesici aletler ve küçük baltacıklar yapmaya başladılar. Aynı zamanda yaptıkları aletlerle avlanıyorlardı, bu şekilde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlardı.  Göçebe hayata sahiptirler, üretici değil tüketici olarak yaşarlardı.

Ateşi tanımaları ve kontrol etmeyi başaran insanlar soğuktan donarak ölmekten kurtulmuşlardır. Avladıkları hayvanları çiğ yemekten kurtulmuş ve pişirerek yemeye başlamışlardır. Karanlık korkuları sona ermiş ve ısınmalarını gerçekleştirmişlerdir.

O zamanlar yazı diye bir şey olmadığından dolayı düşüncelerini, korku ve sevinçlerini vücut hareketleri ile dansta diyebiliriz daha sonra yaptıkları heykellerle ve mağara duvarlarına çizdikleri resimlerle diyaloglarını sağlamışlardır. İletişim kurmaları sayesinde ilk sanatta ortaya çıkmış olur. Genelde resimleri kadın ve hayvanlardan oluşmuştur. Tarih öncesinde kalma kadın heykelciklerine idol denir. Bunlar ise dinsel amaçlı yapılan eserleridir. Yaptığı idoller son derece şişman ve doğala görüntüye sahip olmayan heykelciklerdir.

Yaşamlarının devamını getirmek için avlanan insanlar avlarının iyi ve çok av yapmaları için çeşitli sihir ve büyüler yaparlardı. Bu yıllar boyunca mağara duvarlarına sihirli resimler, kabartmalar ve çeşitli işaretler yaptılar. Yaptıkları bu resimler resim sanatının ilk örneklerini oluşturdu. En kaliteli ve değerli resimleri Fransa’da Lascaux, İspanya’da Altamira mağaralarında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam