Kapat

ZEBRA (Cichlasoma nigrofasciatum) Hakkında Bilgi

Orta Amerika çiklitlerinden olan zebralar “Cichlasoma nigrofasciatum” yaşam alanı Guatemala, Panama ve Costa Rica’dır. Oldukça dayanıklı olan zebralar  aynı zamanda çok hırçın balıklardır. Akvaryumlarına koyulabilecek farklı tür sayısı bu bakımdan oldukça az olmaktadır. Ateş ağız ve Jack Dempsey gibi dayanıklı ve kuvvetli çiklitlerle bir arada beslenebilirler.

Dişisi erkeğinden erişkin boyunda oldukça kolay ayrılır. Erkeklerde gri ton üzerine siyah ve dikine siyah çizgiler bulunur. Dişilerinde ise bu gri tonun üzerinde siyah şeritler yine bulunmasına rağmen özellikle sırt ve karın kesimlerinde yoğun olmak üzere portakal rengi de bulunur. Ayrıca erkek dişisine oranla oldukça büyüktür. Erkeklerde anal yüzgeç ve sırt yüzgeci daha uzun ve daha sivri iken dişilerde bu yüzgeçler daha kısa ve küt sonlanır.

ZEBRA (Cichlasoma nigrofasciatum) Nasıl bakılmalı

Zebralar akvaryumda 24-26 0C arasında beslenirler. PH 6,5-7,5 arasında olmalıdır. Akvaryumlarında bitkiye izin vermezler, mutlaka söker ve parçalarlar. Akvaryumlarına konulacak yan yatmış bir saksı ya da fincan üremeleri için yeterli olacaktır. Ve bir defa üremeye başladılarmı şartlar uygun olduğu sürece üremelerini durdurmak zordur. Kısa aralıklarla yeniden yeniden yumurtlarlar. Eski yavrular da yeni doğan yavruların bakımına yardımcı olurlar. Üreme zamanını çok kolay anlayabilirsiniz. Çift akvaryuma koymuş olduğunuz saksının içindeki ve önündeki bütün taş ve kumları dışarıya taşıyarak yavrulama ortamını tertemiz yaparlar. Dişinin üreme tüpü uzayarak daha belirgin hale gelir ve çift arasındaki kur yapma hareketleri bu temizlik sırasında da sık sık tekrarlanır durur . Dişi yumurtalarını bıraktıktan sonra erkek bu yumurtaları döller ve genellikle bölgeyi anneye terk eder. Zaman zaman yumurtaların bakımına yardımcı olmasına rağmen anne bu yardıma pek gerek duymaz ve yumurtaların hemen hemen bütün bakımını üstlenir.

Zebralar çok fazla bakım ve özen isteyen bir tür değildir. Çok uç şartlara bile kolayca uyum sağlayabilirler. Fakat hepsi de tam bir katildir. Ateş ağız ve Jack Dempsey gibi sert rakipleri hariç diğer türleri akvaryumlarında yaşatmazlar. Yavrularına çok düşkün olmalarından dolayı akvaryumda yavru varken sizi bir tehdit unsuru olarak görürlerse size bile saldırabilirler.